Chuck Norris vs Communism izle Türkçe dublaj 2015. Romanya'da Çavuşesku döneminde ülkeye gizlice sokulan video kasetlerin ve bu Amerikan filmlerine yapılan komik dublajların hikayesi.

Chuck Norris vs Communism Türkçe’ye ‘Komünizme Karşı Chuck Norris’ olarak çevirilmiş belgesel türünde bir film. Filmin IMDB puanı 7.4. Yani film izleyicilerden büyük beğeni almış. Ilinca Călugăreanu tarafından yönetilmiş film, komünizm yönetim biçiminin sosyal hayata etkilerini Romanya-Amerika karşıtlığı özelinde ele alıyor. Komünizm hakkında daha detaylı bilgi için vikipedia linkini tıklayabilirsiniz.

Filmin konusu 70’ler ve 80’lerin sonlarına doğru yasa dışı bir şekilde Amerikan filmlerinin VHS kasetler aracılığıyla Romanya’ya girmesi. İçinde aksiyon filmleri ve dini filmlerinde yer aldığı bu VHS kasetler Romanyalılar tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor. Elbette bu tarz sivil itaatsizlik türü eylemler içinde bulunulan sisteme karşı agresif olmayan bir isyan, bir eleştiri olarak da okunabilir. Kaçak VHS pazarının Romanya’nın politik ve sosyal hayatına etkileri kaçınılmaz gözüküyor. 

Romanya’da Çavuşesku iktidarken, komünizm legal yönetim biçimiyken Hollywood filmlerinin Romanya’da izlenmesi yasaktı. Filmler sansüre uğruyordu. Bu nedenle ancak yasal olmayan yollarla ülkeye girebiliyorlardı. Bu esnada bu olayın popülerleştirdiği bir isim Irina Margareta Nistor bu VHS kasetlerin dublajını yapıyordu.

İzleyici tarafından çok tutuldu. Kendisi de bir Romanyalı olup aynı zamanda çevirmen olan Nistor, güldürücü ve enteresan dublajlar yapıyordu. Kısa zamanda büyük ün sahibi oldu. Filmde Nistor’a da oldukça büyük bir yer ayırılmış. Çünkü ülkeye kaçak yollarla giren bu VHS kasetlerindeki aksiyon filmlerinin çoğunu Irina Nistor seslendirmiş.

Chuck Norris vs Communism 2015 yılında vizyona girdi. Aslına bakılırsa film bir hiciv filmi. Chuch Norris’ten ziyade Çavuşesku’nun batı medyasını yasaklamasıyla kaçak giren batı endüstrisi filmlerinin sosyal hayatı nasıl etkilediği ironik bir şekilde anlatılıyor. Gizlice izlenen VHS kasetler gün geçtikçe Romanya’da popülerleşiyor, Romanya halkı batı sinemasıyla tanışıyor, batı pazarının ünlü starları hayatlarında yer etmeye başlıyordu.

Komünizmin yasakçı, her şeyi kontrol eden yapısını irdeliyor. Chuck Norris burada adeta bir simge. İnsanların nasıl da yasak olan şeylere ilgi duyup, yasaklara rağmen önlenemez meraklarını gidermek için çeşitli yollarla dış dünyaya ulaşma gayretleri anlatılıyor. Gizli servislerin insanların hayatlarını nasıl izlediği ve halkın da buna karşı çeşitli çözümler üretmesiyle her kesimin bir tür varoluş mücadelesi verdiği zamanlar ele alınıyor.

Chuck Norris vs Communism izle filmi, tarihi filmler izle kategorisindedir.

  • Ülke ABD, İngiltere, Romanya
  • Yapım Yılı 2015
  • Takipçi Sayısı 0
  • İzlenme Sayısı 267
Ortalama 78 dk. Kategori Belgesel, Gerilim, Komedi, Tarih

son yorumlar

Kalan Karakter: 300
Yorum yazmak için üye olmalısınız, Kayıt Ol veya Giriş Yap

Chuck Norris vs Communism filmi hakkında ne dediler?

Chuck Norris vs Communism yorumları (0)

İlk yorumu siz yapmak ister misiniz?
dizisec logo
melbet giriş melbet kaçak iddaa kaçak bahis